Om mig

Praktisk og strategisk kommunikatør

Jeg er uddannet journalist og har mere end ti års erhvervserfaring inden for journalistik og kommunikation på både praktisk og strategisk plan – i medieverdenen såvel som i politisk styrede organisationer.

Som skribent, redaktør, projektleder, presse- og kommunikationschef har jeg udviklet og leveret kommunikation til en lang række printede formater, til web og sociale medier og opnået stor erfaring i at optimere samspillet mellem forskellige platforme. Jeg stor rutine i at samarbejde med grafikere, freelancere, fotografer mv. – og i kommunikativt samarbejde på tværs af organisationer.

Via mit arbejde, mit engagement i frivilllige aktiviteter og mine personlige interesser har jeg opnået omfattende viden og faglige kompetencer inden for områderne transport, miljø, sundhed, psykologi og pædagogik.

Min tilgang til arbejde er usnobbet og handlingsorienteret, jeg har let ved at samarbejde – og det giver mig ekstra energi, hvis jeg arbejder i en god sags tjeneste. I perioder, når jeg har tid og mulighed for det, skriver jeg desuden skønlitterært og har indtil videre fået udgivet to ungdomsromaner på Gyldendal.

Kort CV

Kommunikationsrådgiver i Det muliges kunst
August 2015  til nu
I 2015 besluttede jeg at blive selvstændig og bruge mine kompetencer i nye sammenhænge. Derfor etablerede jeg kommunikationsbureauet Det muliges kunst.

Kommunikationschef i Cyklistforbundet
August 2014 til juli 2015
I stillingen som kommunikationschef havde jeg overordnet ansvar for organisationens samlede kommunikation og personaleansvar for et team på tre-fem medarbejdere.

Redaktør i Cyklistforbundet
Januar 2014 til juni 2014
Hjemvendt fra Bruxelles indtrådte jeg i et barselsvikariat som redaktør for medlemsmagasinet på min tidligere arbejdsplads i Cyklistforbundet.

Forfatter og freelancer i Bruxelles
Juli 2010 til december 2013
I Bruxelles skrev jeg primært skønlitterært, men producerede også freelancekommunikation og journalistik. Jeg har pt. fået udgivet to romaner på Gyldendal.

Pressechef, projektleder og redaktør
Maj 2006 til juni 2010
Gennem fire år var jeg med til at udvikle Cyklistforbundet fra græsrodsorganisation til moderne interesseorganisation via styrket intern og ekstern kommunikation og nytænkning af foreningens brand.

Journalist, producer og tilrettelægger i DR
Juli 2001 til april 2006
I fem år arbejdede jeg som radiojournalist i DR. Primært på P3 som bl.a. producer på        Go´morgen P3, men også i perioder på P1, P4 og DR Nyheder.

Journalist fra Danmarks Journalisthøjskole
Færdiguddannet juni 2001
Under min uddannelse var jeg i praktik i Folkekirkens Nødhjælps kommunikationsafdeling og på DR P3. Fagspeciale: Sprog og fortælleteknik. Mediespeciale: Tv.